Як створювати доступні простори – дізнавались чернівчани

Дата публікації допису: 2 серп. 2016 14:05:38

29 липня 2016 року в Ратуші відбулась лекція "Простір доступний для всіх”. Максим Асафатов, співзасновник міждисциплінарної урбаністичної ініціативи “Група 109” ділився досвідом планування та створення громадських просторів у Львові.Говорячи про доступний простір, спікер говорив про простір, який є зрозумілим для всіх його користувачів. Це простір, щодо якого визначено його фізичні межі, питання власності та відповідальності, користувачів та неформальних гравців. Більшість просторів у пострадянському середовищі виникали або біля архітектурних пам’яток, або за залишковим принципом між новою забудовою. І для того, щоб зробити такі простори доступними та зручними для їх потенційних користувачів, необхідно докласти більше зусиль, аніж для планування нового простору.

«Проблема міських просторів – не менталітет, як часто говорять, а відсутність менеджменту. У керівництва міст, як правило, відсутній чіткий план як працювати з містом, просторами, з людьми. І тоді хто спритніший, той «впихає» в простір все, що хоче», - так Максим описав поточну картину розвитку українських міст. Ця думка пояснює нам, чому в містах виникають МАФи, чому ми маємо сотні однакових майданчиків, та чому сучасні простори з’являються там, де над створенням простору працюють його зацікавлені користувачі. Оскільки простір створюється не задля простору, а для конкретних користувачів, то важливо саме їх долучати до процесу творення. Про це згадували також всі попередні спікери проекту «Спільний простір». В свої роботі «Група 109» використовує такий підхід:

1. Дослідження того, як зараз користуються простором.

2. Виокремлення позитивних та негативних сценаріїв простору та створення на їх основі карти настрою простору.

3. Розробка стратегії для даного простору, яка може полягати в усуненні незадоволення, посиленні позитивного сценарію або створенні нового сценарію.

Сам же процес творення громадських просторів – це не просто висадка дерев чи встановлення лавиць. Для громадського простору важливо створити причину, заради якої люди виходять у простір. Лише в такому разі простір стане простором комунікації – такий підхід команда проекту «Спільний простір» бере за основу своєї роботи над громадськими просторами.

Детальну інформацію можна отримати за телефоном +38 050 132 03 62 або, написавши листа на tetiana.lebukhorska@bard.cv.ua – Тетяна Лебухорська.

__________________________________________________________________

Захід відбувся в рамках проекту «Спільний простір», який виконують ЧОГО «Буковинська агенція регіонального розвитку» та «Rosa Collective» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».