Наталія Князева: Рік у Румунії по ЄВС

Дата публікації допису: 14 бер. 2018 10:51:51

У рамках програми Європейська волонтерська служба Наталія Князева провела один рік у м. Дрегешань у Румунії. Проектом Наталії був Green Life - Choose your side!

Нижче наводимо відгук волонтерки про рік, що минув, її враження та поради.

Поїхати на рік жити в іншу країну, з 5 іноземцями, з не дуже хорошою англійською, з повною відсутністю розуміння, що на тебе чекає - це челенж. Цей рік в EVS був повний челеджів і відкриттів, в першу чергу, про себе, про Румунію, про інші культури, про мови, про суспільні та екологічні проблеми, про Erasmus+ і про людей. Ці відкриття не завжди було легко прийняти, а деякі навпаки дивували і захоплювали. Я можу з упевненістю сказати, що це один з найкращих років мого життя.

Чому? 1. EVS - це можливість проявити себе. Це не робота. Ви не маєте робити одне й те саме 6 годин на добу цілий рік. В ідеалі, організація, що шукає волонтера, озвучує проблему (тему), з якою вони працюють і ви з командою намагаєтесь знайти різні форми вирішення проблеми/досягнення мети. Ви створюєте воркшопи, клуби, тренінги, презентації, акції, пишите міні-проекти, ставите вистави, залучаєте спільноту. В ідеалі. В житті буває по різному, але мені дуже пощастило з приймаючою організацією, і в нас була повна свобода у виборі активностей і повна відповідальність за них. 2. Це руйнування стереотипів і робота над собою. Відкривати для себе світ інших людей з інших культур - це неймовірно цікаво. Зрозуміти бачення людей про одну і ту саму проблему - це теж дуже цікаво, хоча буває часом тяжко сприйняти. Спільний побут - це складно. Ми склали лист правил, спільних цілей і спільний бюджет. Це нам дуже допомагало, хоча час від часу доводилось нагадувати один одному, поступатися, спробувати зрозуміти, не сприймати особисто, допомагати, вчити та вчитися один в одного. Ми жодного разу серйозно не посварились, хоча розмови на тему відповідальності декілька разів влаштовували. Кожен спробував бути відкритим для світу іншого, і це дало нам багато неймовірних відкриттів.

3. Спробувати дослідити, сприйняти, адаптуватися до іншої культури. Для мене було дуже цікаве відкриття, наскільки Румунія має багато спільного з Україною: поліетнічність, традиції, їжа, музика, національний одяг, легенди, деякі слова, Карпати, Чорне море, Буковина, Бессарабія... Щось прийшло до них з української культури, щось навпаки. Дуже цікава історія, неймовірна природа, гостинні люди, і ті самі проблеми. Ніякого культурного шоку.

4. Можливість вивчити нову мову. Румунська - це одна група мов з італійською і іспанською. Вимова для українців зовсім не складна, оскільки дуже схожий алфавіт, але щоб вивчити мову, треба вивчити сотні нових слів, 7 відмінків, 4 чи 5 часів і трохи відмінну конструкцію речення. Моє вивчення мови, на жаль, обмежилось десятком речень. Багато людей в Румунії знають англійську мову, тому я швидко втратила мотивацію для вивчення місцевої мови, але наприкінці року почала розуміти, про що люди говорять. Так чи інакше, це сприяло швидкому прогресу в англійській, що було одною з найбільших мотивацій для участі в проекті. 5. Знайомство з неймовірними людьми - як з волонтерами, так і з місцевими. Я працювала в організації FCASEC, яка має багаторічний досвід роботи з волонтерами і досвідчених менторів. За рік я познайомилася більше, ніж з сотнею молодих людей у віці від 18 до 30 з різних куточків світу. І маю більше сотні румунських знайомих і біля 10 хороших друзів. І це не тільки, тому що ми проводили активності в проекті, а тому, що, я була активною і доєднувалася до всіх можливих місцевих подій і спільнот: скаутський клуб, туристський клуб, альпіністський клуб, різноманітні фестивалі, подорожі автостопом, походи в гори. Якщо ти відкритий до людей, вони взаємно відкриті для тебе. В колекції чимало захоплюючих історій. 6. Нові навички. Перша з них - навчитися організовувати свій вільний час з користю. На проекті в мене було багато вільного часу, але були й цілі. Це англійська, подорожі, спорт, дослідження історії та культури Румунії та інших країн, вивчення нових методів з неформальної освіти та інше. Краще подумати про особисті цілі ще до початку проекту, це допоможе зібратися і не розгубитися в хвилину, коли ви зрозумієте, що у вас занадто багато вільного часу. Також цей рік допоміг мені навчитися не бути занад-то самокритичною, бачити більше позитиву навколо, готувати страви різних країн світу, спробувати, щось, що ти ніколи не пробував. Як, наприклад, вимовити кілька слів арабською, чи співати щовечора караоке, щоб покращити англійську вимову, чи танцювати турецькі танці, чи їздити автостопом, чи працювати з дітьми 6-8 років... 7. Це багато-багато подорожей як всередині країни, так і назовні. За рік я побувала у більше ніж в 10 містах Румунії, в деяких по кілька разів, ходила в гори, ночувала в наметах, їздила автостопом і навчилась користуватися Couchserfing. Я була також в захваті, коли побачила ціни на квитки з Румунії в інші країни. Так я побувала в Німеччині, в Італії, в Сербії, в Нідерландах, у Великобританії та Азербайджані. Я не все побачила в Румунії, що хотіла, але це тільки привід повернутися. EVS в Румунії має свої недоліки та переваги. Це не країна, яка вас з ходу зачарує. Щоб пізнати її історію, культуру, людей треба - зануритись трошки глибше, треба просто там пожити, попрацювати, піти в гори. Але, коли ви пізнаєте її, вам буде шкода їхати, і захочеться зробити щось іще для цих людей і країни.

Ідея EVS проекту про те, що набуті знання ви повезете назад в свою країну, це допоможе вам покращити своє життя і допомогти це зробити іншим людям навколо вас. Принаймі, розкажіть їм про EVS :)