Стратегія регіонального розвитку Чернівецької області повинна бути орієнтована на людину та членство України в Європейському Союзі

Дата публікації допису: 1 груд. 2014 10:55:28

КС_ЦНАП

Таке твердження стало лейтмотивом обговорення під час круглого столу, зорганізованого Буковинською агенцією регіонального розвитку 28 листопада 2014 р. в Чернівцях, щодо досягнень і перспектив розробки стратегії регіонального розвитку в Чернівецькій області. Експерти, представники влади, громадського сектору говорили про особливості процесу розробки стратегії регіонального розвитку в Чернівецькій області, важливою з яких є те, що розробити Стратегію потрібно в рекордно стислі терміни – протягом більш як місяця. Як зауважив професор Анатолій Круглашов, в процесі розробки порушена сама логіка продукування стратегічних документів. Спершу мала бути концепція, а почали одразу зі стратегії. Окрім того, науковець нагадав, що основною ціллю розвитку України визначено – це вступ до ЄС, а тому потрібно відштовхуватись в розробці Стратегії від копенгагенських критеріїв (критерії членства в ЄС). Науковець зауважив, що потрібно чітко прописати відповідального за виконання стратегії. А у світлі можливих адміністративно-територіальної реформи та децентралізації, треба врахувати, що наразі невідомо чи буде існувати Чернівецька область як така, а якщо буде, то якою саме.

Про ці всі виклики, людиноорієнтовану, європейську та відповідальну стратегію буде час нагадати протягом розробки стратегії, адже сам процес тільки розпочався, зауважив заступник директора департаменту економічного розвитку ОДА Володимир Гавриш. Зараз над розробкою стратегії працює авторський колектив науковців Чернівецького національного університету, однак закликав всіх експертів та тих, хто має бачення розвитку регіону, надавати свої пропозиції. Правда, слушним прозвучало зауваження щодо наявності критеріїв, фільтрів відбору наданих пропозицій.

Голова федерації роботодавців Чернівецької області Микола Бузинський зауважив, що таки варто звернутись до відповідних органів з проханням надати більше часу для розробки стратегії як якісного документу.

Начальник відділу з питань архітектури та містобудівної діяльності департаменту інфраструктури ОДА Юрій Хандащук представив присутнім Схему планування територій області, розроблену за 1,2 млн грн. в 2010 році. І наголосив, що в цій схемі зазначені пріоритети розвитку регіонів і вона має слугувати помічником розробникам стратегії регіонального розвитку Чернівецької області.

Арсеній Анциперов, керівник Буковинської партнерської агенції зазначив, що жодна з попередніх стратегій не виконана, а те, що наразі відбувається, - це імітація з розробки документу, якого ніхто не розуміє. Адже стратегія – це план досягнення якоїсь мети. І метою є вступ України до ЄС. Тому, відповідно до цієї мети й мають бути розроблені критерії. Він також наголосив, що стратегія повинна відштовхуватись від потреб громадян, а не бізнесу чи влади.

Науковець-економіст Володимир Козьменко зауважив, що, порівнюючи програму ЄС «Горизонт 2020» і українську стратегію 2020, розумієш, що в Україні далі стоять на голові, а не на ногах. Стратегію потрібно будувати так, як в Європі, зазначає вчений. А саме – орієнтовану на людину. І будувати стратегію, виходячи з того, що потрібно людині для нормального життя. Вже потім думати, як цього досягти. І стратегія, програми – це інструменти. «Ми можемо стати плацдармом європейськості України», сказав Володимир Козьменко.

Експерти і науковці наголосили, що робоча група з розробки стратегії не має налічувати сім десятків людей. Група має складатись з експертів та лідерів громадської думки, а не перетворюватись на «колгосп», вона повинна послуговуватись інноваційними, європейськими підходами до розробки стратегії.

Нагадаємо, 6 серпня 2014 видано розпорядження Кабінету Міністрів України №385 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року», згідно з яким в тому числі обласним державним адміністраціям забезпечити у шестимісячний строк приведення регіональних стратегій розвитку у відповідність із Стратегією. 10 листопада 2014 розпорядженням першого заступника голови ОДА Іваном Рибаком було створено робочу групу з розробки стратегії розвитку Чернівецької області на період до 2020 року. Вже 12 листопада відбулось установче засідання, на якому учасники робочої групи обговорили організаційні питання. Вирішено до 26 листопада отримати дані від відповідних органів щодо аналізу соціально-економічного стану в регіоні, а до 15 грудня зібрати інформацію про хід виконання стратегії розвитку області з 2006 по 2015 роки. На сайті ОДА створено відповідний розділ та зазначені підгрупи для проведення соціально-економічного аналізу. Зазначено також, що пропозиції та побажання, запис у підгрупи з розробки Стратегії потрібно надсилати Департаменту економічного розвитку ОДА на електронну адресу uek_cv@ukr.net. В січня 2015 року, відповідно до постанови Кабміну від 6 серпня 2014 року, Чернівецька область повинна вже представити Стратегію.

Довідково

Захід проводився в рамках проекту «Регіональна політика в Україні: громадський моніторинг стратегій регіонального розвитку», який реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у партнерстві з Буковинською агенцією регіонального розвитку у складі Асоціації регіональних аналітичних центрів, Інститутом громадянського суспільства, Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад», Офісом Ради Європи в Україні за підтримки Європейського Союз