В Чернівцях обговорили Глобальні цілі сталого розвитку

Дата публікації допису: 8 груд. 2015 10:17:23

В рамках Міжнародного дня волонтера 5 рудня 2015 р. у м. Чернівцях відбулись національні консультації «Як інститути громадянського суспільства України можуть підтримати впровадження Цілей сталого розвитку?». Захід зібрав представників громадських організацій, журналістів, науковців та студентів у конференц-залі БЦ «Інтерсіті». 13 учасників у форматі «світового кафе» обговорили актуальність Глобальних цілей сталого розвитку для України та роль громадського сектору і громади у досягненні цих цілей. Захід відбувся одночасно в 11 містах України, завдяки чому учасники відчували себе частиною спільної загальноукраїнської справи.

Співорганізатором заходу у м. Чернівці виступила ЧОГО «Буковинська агенція регіонального розвитку».

Учасники заходу мали можливість ознайомитись із всіма 17-ма Глобальними цілями сталого розвитку завдяки наочним матеріалам, які були розміщені в конференц-залі. Абсолютно всі учасники відзначили актуальність для України цілі № 16: Сприяння розбудові справедливих, мирних та відкритих спільнот. При чому більшість учасників розглядали дану ціль не лише в розрізі конфлікту на сході та АТО, але й стосовно верховенства права. На думку учасників саме недієва судова система породжує в країні корупцію, сприяє неефективній роботі органів влади, неправомірним витрачанням коштів. Тож побудова ефективної та дієвої системи правосуддя в Україні є передумовою розвитку та сприятиме досягненню всіх інших цілей сталого розвитку.

Також учасники активно обговорювали Ціль №8: Сприяти всезагальному та сталому економічному розвиткові, зайнятості населення та запровадженню гідних умов праці для усіх верств населення. Пріоритетність даної цілі зумовлена тим, що лише економічно розвинена держава може дозволити собі формувати якісну сферу охорони здоров’я чи освіти, розвивати сталі міста, гарантувати безпеку своїм громадянам. З іншого боку мешканці, які отримують гідну винагороду за свою роботу, з більшою ймовірністю будуть дбати про здоровий спосіб життя, відповідальне споживання, брати участь в демократичних процесах та бути свідомими громадянами.

Учасники багато дискутували щодо взаємозв’язку між Глобальними цілями та необхідністю комплексного підходу до їх вирішення, про взаємозалежність одних цілей від інших. Зокрема, досягнення цілі Ціль №6: Забезпечення загального доступу кожного до систем водопостачання та засобів санітарії чи Ціль №7: Забезпечення доступу кожного до прийнятного за ціною, безперебійного, сталого та сучасного енергопостачання неможливі без впровадження принципів сталого споживання, без верховенства права чи подолання корупції. Саме тому, при виборі 3х найбільш пріоритетних цілей для України, учасники обирали ті цілі, без досягнення яких неможливо досягнути решти цілей. Таким чином, Чернівці сформували свій «набір» Глобальних цілей сталого розвитку, які потребують першочергової уваги в Україні:

Ціль №8: Сприяти всезагальному та сталому економічному розвиткові, зайнятості населення та запровадженню гідних умов праці для усіх верств населення

Ціль №16: Сприяння розбудові справедливих, мирних та відкритих спільнот

Ціль №11: Сприяння інтегрованості, безпеці, пристосовуваності до змінюваних умов та сталості міст

Ціль №12: Впровадження принципів сталого споживання та виробництва продукції

Ціль №3: Забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю населення усіх вікових категорій

Учасники консультацій одразу зазначили, що досягнення всіх цілей вимагає зусиль і з боку влади, і з боку громадських організацій, а також чіткого плану. В контексті досягнення окреслених цілей, для українських ІГС дуже актуальними є міжсекторальне об’єднання задля досягнення синергетичного ефекту; заходи щодо прозорості, доступності та публічності роботи органів влади на місцевому та державному рівні; розширення географії діяльності ІГС до віддалених населених пунктів; поширення інформації про глобальні цілі сталого розвитку та поширення інформації про історії успіху та невдач у всіх сферах залучення ІГС.

На думку журналістки та представниці ГО «Чернівецьке громадське телебачення» Христини Петренко, в Чернівцях відбулась «надзвичайно змістовна дискусія. Звісно, не без суперечок, але саме у них народжувалась істина. Тема сталого розвитку України важлива. На щастя, такі проблеми, як гендерна нерівність чи голод - наразі не є на першому місці для нас. Але решта пунктів є актуальними».

«Насправді захід дуже сподобався, адже для українців він надзвичайно актуальний. Враховуючи, що зараз - як на мене, Україна починає новий етап свого розвитку, і, я впевнена - найважливіший. Оскільки свідомість багатьох українців змінилась за останні 2 роки, громадянське суспільство трансформувалось в потужну платформу для розвитку країни в цілому. Для мене з запропонованих цілей основною є 16-мир і справедливість. Адже в Україні це є, напевно, однією з найголовніших проблем. І, хоч вона має вирішуватися на вищому рівні керівництва держави, але, я впевнена, що ГО можуть забезпечити помітні зрушення у реформації цієї проблеми. Вже зараз ми бачимо багато рухів, ГО, які займаються антикорупційною діяльністю, які займаються спостереженням на виборах та інших важливих подіях. Багато активних громадян вчаться контролювати чиновників - пишучи запити, чи "вимагаючи" декларації. Завдяки таким заходам підвищується свідомість і усвідомлення власної відповідальності українців. І, як на мене, таку - назвемо її , роз'яснювальну роботу потрібно проводити частіше! Я впевнена, через кілька років більшість з запропонованих цілей в Україні буду досягнуті», ділиться своїми враженнями студентка та активістка Юлія Доліба.