Відбулася транскордонна конференція "Через сталий транспорт до чистого довкілля"

Дата публікації допису: 23 лют. 2019 14:34:24

Впродовж трьох днів, 6-8 лютого 2019, у Чернівцях відбулась транскордонна конференція «Через сталий транспорт до чистого довкілля», організована ГО «Буковинська агенція регіонального розвитку». Основною метою заходу було обговорення результатів проекту «Через сталий транспорт до чистого довкілля» задля поширення досвіду організаторів, спікерів та учасників, а також привернення уваги людей до проблем та перспектив сталого розвитку їхніх населених пунктів, зокрема розвитку напрямку сталої мобільності.

Учасниками конференції стало більше 30-ти представників різних міст та населених пунктів України та Молдови, а також запрошені експерти і спікери, які поділились своїм досвідом планування та впровадження сталих транспортних рішень і фінансування проектів зі сталого розвитку.

Під час конференції були представлені загальні результати реалізації проекту “Через сталий транспорт до чистого довкілля” в Україні та Молдові, серед яких :

  • Створено елементи сталої транспортної інфраструктури;

  • Впроваджена система моніторингу якості повітря;

  • Запущена транскордонна мережа організацій сталого розвитку, яка підтримується транскордонними заходами;

  • Міста України та Молдови приєднались до Європейського Тижня Мобільності (найбільшої промо-кампанії сталого транспорту);

  • ЗМІ залучені до просування політик сталої мобільності;

  • Люди обізнані про сталі види транспорту.

Більш детально з результатами можна ознайомитись з презентацій спікерів:

Результати проекту в Молдові, Єкатерина Сорокан, менеджер проекту, міська рада м.Єдинці.

Результати проекту в Україні, Жанна Олійник, координатор проекту, ГО “Буковинська агенція регіонального розвитку”.

Одна з груп заходів проекту була націлена на аналіз національного законодавства України та Молдови, а також Договорів про Асоціацію з Європейським Союзом, на предмет ідентифікації можливостей обов'язків та можливостей для розвитку сталих транспортних систем в цільових країнах проекту. Результати аналізу були не тільки представлені на конференції, але й доступні для всіх зацікавлених сторін:

Аналіз законодавства України, Молдови і ЄС відносно сталої мобільності, Вадим Денисенко, експерт, Асоціація Велосипедистів Києва, та Лілія Стрімбану, експерт, міська рада м. Єдинці.

Блок конференції, присвячений стратегічному розвитку сталої мобільності був представлений тамами про інтегрований розвиток міста, на прикладі Чернівців, а також презентаціями про стратегії розвитку велоінфраструктури в містах-партнерах даного проекту:

Чернівці 2030: концепт інтегрованого развитку, Іван Костяк, GIZ;

Стратегія велоінфраструктури Єдинців, Віталій Сорокан, міська рада м. Єдинці;

https://issuu.com/bard_ngo/docs/bard_bicycle.pptx, Тетяна Лебухорська, ГО БАРР.

Ще одна важлива частина проекту - розробка методики та здійснення моніторингу якості повітря в Чернівцях та Єдинцях. Результати проведеної роботи та досягнень в цій сфері були представлені запрошеним експертом, Юрієм Халавкою. У процесі моніторингу, встановлено, що основними забруднюючими домішками, які суттєво впливають на якість повітря в місті Чернівці є фракції дрібнодисперсного пилу РМ2.5 та РМ10. Значна кількість вимірювань у придорожніх пунктах показали суттєве перевищення відносно рекомендованих показників РМ2.5 та РМ10. Основними причинами цього імовірно є інтенсивні дорожні та будівельні роботи поблизу точок у яких здійснювався моніторинг, а також заходи по боротьбі з ожеледдю.

Презентація доступна для перегляду тут: Моніторинг якості повітря в Чернівцях, Юрій Халавка, експерт, Чернівецький Національний університет, Україна.

Для того, щоб дізнатися чому місцевий бізнес підтримує ідею сталого розвитку і яким чином соціально відповідальний бізнес допоміг в реалізації суспільних заходів в рамках проекту були запрошені представники підприємств м. Чернівці. Своїм досвідом поділились партнери ГО БАРР: Ярослав Жук, ТМ «Молокія», Кристина Бирчак «Мультимедія», Оксана Самборська «Перші Київські курси іноземних мов».

Інформаційні кампанії відіграють важливу роль в процесі реалізації більшості проектів. У випадку даного, основною метою було поширення ідеї використання сталого транспорту. Одним із заходів інформаційної кампанії в рамках проекту “Через сталий транспорт до чистого довкілля”в Чернівцях був лекторій 15х4, результати проведення якого представила Любов Марушина, ГО “Лабораторія культури”. Також, під час проекту був проведений конкурс відеоблогів серед школярів міста Чернівці на тему сталого розвитку. Своїм досвідом участі поділились переможниці однієї з номінацій: Анастасія Адренчук, Валерія Чайка, Яна Коржан. Результати проведення інформаційних кампаній в Молдові представила Ліліана Самцов, учасниця з м. Єдинці.

В наступному блоці конференції були представлені нетворкінг заходи проекту, а саме: табори та транскордонний велопробіг. Ціллю цих заходів було об’єднати і створити мережу однодумців з різних регіонів України та Молдови, підготувавши їх до реалізації власних проектів та заходів у майбутньому.

Серія різнотематичних таборів (Урбаністичний табір, Медіа табір, табір Мобільності) була організована задля привернення уваги до ідей сталого розвитку різних цільових аудиторій, зокрема: громадських активістів, представників НУО, журналістів, працівників ЗМІ та потенційних організаторів Європейського тижня мобільності. Участь в таборах прийняло більше 60 осіб, котрі, в результаті, підготували близько 30 публікацій на тему сталого розвитку та використали свої знання в процесі організації та проведення Європейського тижня мобільності.

Також, важливими заходами задля мережування стали два транскордонних велопробіги (Чернівці-Єдинці; Єдинці-Чернівці). В загальній кількості 30 учасників з двох країн проїхали окремі маршрути протяжністю понад 120 км (в одну сторону) та провели серію інформаційних заходів про важливість сталого транспорту для жителів населених пунктів на маршруті (Новоселиця, Бричани).З презентаціями спікерів з цього блоку можна ознайомитись за посиланнями:

Табори в Україні, Анна Ноголь, БАРР,

Табори в Молдові, Анастасія Лупу, AREAP,

Пробіг в Україні, Артем Козьменко, Аліна Александрюк, Леся Крушельницька, учасники з Чернівців.

Масштабною та однією з ключових кампаній проекту став Європейський тиждень мобільності, до якого долучились понад десятка населених пунктів України (Чернівці Новоселиця, с.Довжок, Вижниця, с. Лужани, с. Мамаївці, Сокиряни, с. Бабин, Могилів-Подільський, Рені) та Молдови.

В містах та селищах були організовані різномасштабні івенти, як, наприклад, уроки та лекції для дітей та дорослих, акції “Велосипедом на роботу” та “Леді на велосипеді”, кінопокази, дні без автомобіля, велопробіги та інші.

Про результати реалізації заходів під час ЄТМ та свій досвід розказали:

Сокирянський район вперше підтримав європейську ініціативу, Ростислав Бузило (Сокиряни);

ЄТМ - не міф, а реальність, Наталья Долга (село Бабин),

Популяризація сталого транспорту у Вижницькому районі, Людмила Мацюк (Вижниця),

Віктор Григор, учасник з м. Бельці,

Вероніка Спетару, участниця Віішоара

Транскордонна конференція «Через сталий транспорт до чистого довкілля» у Чернівцях відбулась у рамках проекту «Через сталий транспорт до чистого довкілля», що втілюється ГО “Буковинська агенція регіонального розвитку” в рамках Програми територіальної співпраці країн Східного партнерства «Молдова-Україна».