Залучення міжнародних кредитів потребує вміння мислити " по-європейськи"

Дата публікації допису: 2 лют. 2017 7:54:02

Економічний розвиток держави починається з розвитку маленьких міст і громад і відбувається за рахунок розвитку регіонів. Але в умовах економічного спаду і фінансової кризи потрібні кошти часто не доходять до малих міст та областей. На жаль не кожне місто може похвалитися залученням потужних інвестицій, тоді як розбудова об'єктів житлово-комунального господарства, інженерно-транспортної структури та будівництво житла вимагає великих капіталовкладень. У той же час нагальні проблеми потрібно вирішувати тут і зараз. Саме тому органи місцевого самоврядування мають використовувати попередні напрацювання та позитивний досвід своїх колег.

У листопаді минулого року Львів завершив будівництво швидкісної трамвайної лінії для якої ЄБРР (Європейський банк Реконструкції і розвитку) надав кредит на суму 6 млн. євро. Додаткове грантове фінансування було надано ЄС. Також ЄБРР надасть Львову ще 10 мільйонів євро на впровадження електронного проїзного квитка. Для цього проекту будуть використані кошти Мультидонорського рахунку для стабілізації та сталого зростання України, який ЄБРР створив у листопаді 2014 року з метою підтримки зусиль України, спрямованих на реформування економіки, поліпшення бізнес-клімату і повернення на шлях сталого розвитку. Внески в цей фонд здійснюють Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Нідерланди, Польща, Швеція, Швейцарія, Великобританія і Сполучені Штати Америки.

При будівництві нової трамвайної лінії у Львові ЄБРР виявив і вирішив проблемні питання, пов'язані з необхідністю реконструкції каналізаційного колектора під проспектом Червоної калини і мосту на вулиці Хуторівка, які створювали значні "вузькі місця". Для усунення цих проблем банк надав додатковий кредит на суму 6 млн. євро.

"Те, що ми робимо сьогодні, є дуже важливим для міста Львова і місцевої громади. В Україні поки що не так багато міст, які могли б пишатися такими важливими досягненнями, тому Львів є прикладом для інших", - повідомив директор ЄБРР в Україні Шевка Аджунер. Але чому так мало українських міст використовують подібну практику?

- Співпраця з Європейськими фінансовими інститутами, окрім доступу до дешевших коштів, має ще одну величезну перевагу. Вона привчає виконавчі органи до високих стандартів праці ( працювати з ЄБРР можна лише по правилам ЄБРР), тому місцевим управлінцям треба вчитись мислити, спілкуватись та працювати по-європейськи. Для багатьох - це дуже незручно. Тому ми маємо так мало успішних прикладів співпраці між містами та європейськими фінансовими організаціями, - каже депутат Львівської міської ради від партії "Самопоміч" Максим Коляда. Жорсткі вимоги ЄБРР передбачають, що проект, який потребує кредитування повинен бути представлений у вигляді конкретного бізнес-плану. Також мінімальна загальна вартість проекту становить 180 000 доларів США, максимальна вартість - 4 млн. доларів США.

Проект повинен бути обґрунтований з технічної й комерційної точок зору, а також, у найгіршому випадку, мати позитивну чисту справжню вартість при коефіцієнті дисконтування, який дорівнює загальній вартості кредиту, вираженої у відсотках за рік, включаючи відсотки, комісії та інші виплати. Він повинен бути підготовлений у відповідності зі стандартами охорони навколишнього середовища, охорони здоров'я та техніки безпеки на підставі законів і нормативних актів України і вимог ЄБРР.

Але перепоною для залучення міжнародних кредитів стають не лише високі вимоги до органів місцевого самоврядування, але і кредитні ризики, з якими постійно зіштовхується наша держава. Депутат погоджується, що ризики є, але таке велике місто, як Львів, на його думку може собі дозволити брати міжнародні позики.

- Львів має і високий бюджет розвитку, - продовжує Максим Коляда. - Ризики - це питання балансу між взятими зобов'язаннями та наявними ресурсами. На сьогодні у Львова дане співвідношення таке, що викликає довіру у всіх фінансових партнерів міста.

Тож чи готові депутати та управлінці на місцях ризикувати та чи навчаться вони мислити "по-європейськи"? Якщо у Чернівцях - ні, то ЄБРР працюватиме з іншими містами України. Про це заявив у ЗМІ старший банкір Європейського банку реконструкції та розвитку Денис Гайовий під час участі у громадских слуханнях стосовно кредиту для ЧТУ.

Довідка

ЄБРР є найбільшим фінансовим інвестором в Україні. З початку діяльності в країні в 1993 році банк взяв на себе сукупні зобов'язання щодо надання майже EUR12 млрд у рамках 369 проектів.